Suzuki GSX-10R ve SV-7S'nin Güçleri Açıklandı! Teknik Özellikler, Performans ve Fiyat
Suzuki, EICMA 2026'da iki farklı motosiklet sınıfına hitap eden yeni modelleriyle dikkatleri üzerine çekti. Bir tarafta dört silindirli motoruyla yüksek performans arayanlara seslenen Suzuki GSX-10R, diğer tarafta SV650'nin karakterini modern teknolojilerle devam ettiren Suzuki SV-7S bulunuyor.
İlk tanıtımın ardından paylaşılan teknik bilgilerde GSX-10R için 152 PS, SV-7S için ise 73 PS güç değerleri öne çıktı. Ancak iki motosikletin hikâyesi yalnızca beygir gücünden ibaret değil. Motor yapıları, elektronik donanımları, ağırlıkları ve kullanım amaçları birbirinden oldukça farklı.
Peki Suzuki'nin yeni modelleri ne kadar hızlı olacak, hangi rakiplerle mücadele edecek ve Türkiye'ye gelirlerse fiyatları ne olabilir?
Suzuki GSX-10R: 152 PS Güç, 106 Nm Tork





Suzuki GSX-10R, markanın litre sınıfındaki yeni spor motosikleti. Ancak burada önemli bir ayrıntı var: Suzuki, GSX-10R'yi doğrudan GSX-R1000R'nin yerine koymuyor. Yeni model, pistte güçlü olmasının yanında günlük yollarda da kullanılabilecek bir spor motosiklet olarak geliştirildi.
GSX-R1000 K5 motor mimarisinden türetilen ve GSX-S1000 ailesinde de kullanılan 999 cc sıralı dört silindirli motor, Euro 5+ emisyon normlarına uygun şekilde güncellendi.
Suzuki GSX-10R teknik özellikleri
| Özellik | 2027 Suzuki GSX-10R |
|---|---|
| Motor | 999 cc, sıralı 4 silindir |
| Soğutma | Sıvı soğutmalı |
| Maksimum güç | 152 PS (112 kW) / 11.000 d/d |
| Maksimum tork | 106 Nm / 9.250 d/d |
| Şanzıman | 6 ileri |
| Gaz kontrolü | Elektronik |
| Quickshifter | Çift yönlü |
| Ağırlık | 214 kg, sürüşe hazır |
| Sele yüksekliği | 810 mm |
| Yakıt deposu | 18 litre |
| Ortalama tüketim | 6,3 L/100 km |
| Ön süspansiyon | 43 mm ayarlanabilir KYB |
| Ön lastik | 120/70 ZR17 |
| Arka lastik | 190/55 ZR17 |
| Elektronik | 15 kontrol işlevi, viraj ABS, çekiş ve kayma kontrolü |
Performansı nasıl olacak?
152 PS, günlük kullanım odaklı bir motosiklet için oldukça ciddi bir güç. Üstelik 106 Nm tork sayesinde motorun yalnızca yüksek devirlerde değil, ara hızlanmalarda da güçlü olması bekleniyor.
GSX-10R performans değerlendirmesi
152 PS
Doğrulanan güç
214 kg
Sürüşe hazır ağırlık
3,0–3,3 sn
Tahmini 0–100 km/sa.
250+ km/sa.
Tahmini azami hız
Hızlanma ve azami hız değerleri resmî test sonucu değildir; güç, ağırlık ve sınıfına göre tahmindir.
GSX-10R'nin önemli avantajlarından biri elektronik donanımı. Suzuki'nin yeni kayma kontrol sistemi, arka tekerleğin viraj sırasında yana doğru hareketini yönetmeye yardımcı oluyor. Kalkış kontrolü, motor freni ayarı, ön tekerlek kalkış sınırlayıcısı ve viraj ABS de sunuluyor.
Kısacası Suzuki yalnızca güçlü bir motor koymamış; sürücünün bu gücü daha kontrollü kullanabilmesini sağlayan kapsamlı bir elektronik paket hazırlamış.
Suzuki SV-7S: 73 PS Güç, 64 Nm Tork

SV650, Suzuki'nin en sevilen orta hacimli motosikletlerinden biriydi. Kullanımı kolay, dayanıklı V-Twin motoruyla hem yeni başlayanların hem de deneyimli sürücülerin tercih ettiği bir modeldi.
Yeni SV-7S, bu karakteri korurken özellikle elektronik donanım tarafında önemli değişiklikler getiriyor.
645 cc hacmindeki 90 derece V-Twin motor Euro 5+ normlarına uyumlu. Elektronik gaz kontrolü, sürüş modları, çekiş kontrolü ve quickshifter artık motosikletin modern donanımları arasında.
Suzuki SV-7S teknik özellikleri
| Özellik | 2027 Suzuki SV-7S |
|---|---|
| Motor | 645 cc, 90° V-Twin |
| Soğutma | Sıvı soğutmalı |
| Maksimum güç | 73 PS civarı / 8.500 d/d |
| Maksimum tork | 64 Nm / 6.800 d/d |
| Şanzıman | 6 ileri |
| Gaz kontrolü | Elektronik |
| Quickshifter | Çift yönlü |
| Ağırlık | Yaklaşık 200 kg |
| Sele yüksekliği | 785 mm |
| Yakıt deposu | 14 litre |
| Ortalama tüketim | 4,1 L/100 km |
| Şasi | Çelik kafes |
| Emisyon | Euro 5+ |
| Elektronik | Sürüş modları, çekiş kontrolü |
SV-7S performansı yeterli mi?
73 PS, özellikle şehir içi ve virajlı yollarda keyifli sürüş isteyen kullanıcılar için fazlasıyla yeterli olabilir.
SV-7S'nin asıl avantajı motor gücünden çok V-Twin karakteri. 64 Nm torkun 6.800 devirde üretilmesi, orta devirlerde canlı bir sürüş sunabileceğini gösteriyor.
4,0–4,5 sn
Tahmini 0–100 km/sa.
190–205 km/sa.
Tahmini azami hız
Bu hızlanma ve azami hız aralıkları tahminidir; Suzuki tarafından doğrulanmış ölçümler değildir.
785 mm sele yüksekliği de önemli. Özellikle orta boylu sürücüler açısından GSX-10R'ye göre daha ulaşılabilir bir oturma pozisyonu sunması bekleniyor.
Yakıt tüketiminde ise iki model arasında ciddi fark var. SV-7S'nin açıklanan 4,1 L/100 km tüketimi, GSX-10R'nin 6,3 L/100 km değerinden yaklaşık yüzde 35 daha düşük.


Suzuki GSX-10R ve SV-7S Karşılaştırması
2027 modelleri · Açıklanan teknik veriler
| Teknik özellik | GSX-10R | SV-7S |
|---|---|---|
| Motor hacmi | 999 cc | 645 cc |
| Silindir | 4 | 2, V-Twin |
| Güç | 152 PS | 73 PS |
| Tork | 106 Nm | 64 Nm |
| Ağırlık | 214 kg | 200 kg |
| Güç/ağırlık | 0,71 PS/kg | 0,37 PS/kg |
| Sele | 810 mm | 785 mm |
| Depo | 18 L | 14 L |
| Tüketim | 6,3 L/100 km | 4,1 L/100 km |
| Teorik menzil | 286 km | 341 km |
| Kullanım | Sport / pist / yol | Naked / günlük |
Teorik menzil, depo kapasitesinin açıklanan ortalama tüketime bölünmesiyle hesaplanmıştır. Gerçek kullanımda değişebilir.
GSX-10R'nin güç/ağırlık oranı SV-7S'nin neredeyse iki katı. Ancak bu, her sürücünün GSX-10R ile daha fazla keyif alacağı anlamına gelmiyor.
Örneğin şehir içinde sürekli dur-kalk yapan, hafta sonları 200–300 kilometrelik gezilere çıkan biri için SV-7S daha ekonomik ve yönetilebilir bir seçenek olabilir.
GSX-10R ise özellikle güçlü ara hızlanma, yüksek hız stabilitesi ve pist kullanımını isteyen sürücülere hitap ediyor.
2027 Suzuki GSX-10R ve SV-7S Fiyatları
En çok merak edilen konuya gelelim: Bu motosikletler kaç paradan satılacak?
3 Kasım 2026 itibarıyla GSX-10R ve SV-7S için doğrulanmış Avrupa veya Türkiye satış fiyatı bulunmuyor. Suzuki'nin İtalya tanıtımında da GSX-10R için fiyat ve teslimat tarihi açıklanmadığı belirtiliyor.
motorrad-magazin.at+1
| Model | Avrupa fiyatı | Türkiye fiyatı |
|---|---|---|
| Suzuki GSX-10R | Açıklanmadı | Açıklanmadı |
| Suzuki SV-7S | Açıklanmadı | Açıklanmadı |
GSX-10R'nin fiyatını değerlendirirken GSX-S1000 ve GSX-R1000R arasındaki konumuna bakmak gerekiyor. Suzuki, GSX-10R'yi tam donanımlı bir superbike yerine, günlük kullanımı da düşünen bir spor motosiklet olarak konumlandırıyor. Bu nedenle GSX-R1000R'den daha ulaşılabilir bir fiyat beklentisi mantıklı olsa da henüz kesin bir rakam söylemek mümkün değil.
SV-7S'nin ise fiyat açısından SV650'nin devamı niteliğinde olması beklenebilir. Ancak eklenen TFT ekran, elektronik gaz, sürüş modları ve quickshifter gibi donanımların maliyete etkisi olacak.
Türkiye'deki nihai fiyatlarda kur, vergiler ve distribütörün ürün konumlandırması belirleyici olacak.
Rakipleri Kimler?

GSX-10R'den daha yüksek güç ve pist odaklı karakter. Doğrudan aynı fiyat sınıfında olmayabilir.

GSX-10R'ye karşı daha çok yol konforu ve sport-touring kullanımını öne çıkaran alternatif.

SV-7S'nin orta hacimli naked sınıfındaki önemli rakiplerinden. Paralel çift silindirli motoruyla farklı sürüş karakteri sunuyor.

SV-7S'ye yakın hacim ve günlük kullanım amacıyla doğrudan karşılaştırılabilecek bir model.
Peki Hangisi Daha Mantıklı?
Suzuki'nin iki yeni motosikleti arasında seçim yaparken yalnızca beygir gücüne bakmamak gerekiyor.
GSX-10R, 152 PS gücü ve gelişmiş elektronik sistemleriyle çok daha yüksek performans sunuyor. Buna karşılık daha fazla yakıt tüketiyor ve güçlü motorunun potansiyelinden yararlanmak için deneyim gerektiriyor.
SV-7S ise 73 PS gücüyle daha mütevazı görünse de 64 Nm torku, düşük selesi, 4,1 litrelik tüketimi ve yenilenen elektronik donanımlarıyla günlük hayatta daha mantıklı bir motosiklet olabilir.
Özellikle eski SV650 kullanıcıları için SV-7S oldukça ilgi çekici. Suzuki, sevilen V-Twin motorunu tamamen değiştirmek yerine onu günümüz teknolojilerine uyarlamayı tercih etmiş.
GSX-10R tarafında ise Suzuki farklı bir yol izliyor. Herkesin 200 beygirlik, pist odaklı bir superbike istemediğini kabul ederek daha kullanılabilir bir litre sınıfı spor motosiklet ortaya koyuyor.
Sonuç olarak: GSX-10R performans isteyenlerin, SV-7S ise günlük kullanım ve sürüş keyfi arayanların ilgisini çekecek. Ancak hangisinin fiyat-performans açısından daha başarılı olduğunu söylemek için resmî satış fiyatlarını ve bağımsız yol testlerini beklemek gerekiyor.

0 Yorum
Yorum Yaz
Facebook üzerinden gelen ziyaretçiler üyelik açmadan yorum yapabilir.