Honda CRF250 Rally ile Hero XPulse 210, şehirden çıkıp toprak yollara ulaşmak isteyen sürücülere iki farklı yaklaşım sunuyor. Honda, düşük ağırlığı ve uzun süspansiyon hareketiyle öne çıkarken Hero daha alçak selesi ve yeni nesil donanımlarıyla dikkat çekiyor. 
Türkiye’de satın alma açısından ise önemli bir ayrım var: CRF250 Rally’nin resmî fiyatı bulunuyor, XPulse 210 henüz Hero Türkiye’nin güncel satış listesinde yer almıyor.

Karşılaştırmada Honda’nın Türkiye’de satılan 249 cc CRF250 Rally modeli esas alındı. Görseldeki CRF300 Rally’nin motor ve performans değerleri bu modele aktarılmadı. Hero tarafında ise görselde yer alan XPulse 210 incelendi.

Teknik özelliklerde hangi model öne çıkıyor?
| Özellik | Honda CRF250 Rally | Hero XPulse 210 |
|---|---|---|
| Motor hacmi | 249 cc | 210 cc |
| Motor yapısı | Tek silindir, DOHC, 4 supap | Tek silindir, DOHC, 4 supap |
| Soğutma | Sıvı | Sıvı |
| Maksimum güç | 18 kW, Honda’nın ifadesiyle 24 HP | 24,6 PS |
| Maksimum tork | 23 Nm / 6.500 d/d | 20,7 Nm / 7.250 d/d |
| Şanzıman | 6 ileri | 6 ileri |
| Ön süspansiyon | 43 mm Showa ters çatal | 41 mm teleskopik çatal |
| Ön süspansiyon hareketi | 234 mm | 210 mm |
| Arka süspansiyon hareketi | 260 mm | 205 mm |
| Ön / arka jant | 21 / 18 inç | 21 / 18 inç |
| Sele yüksekliği | 885 mm | 830 mm |
| Yerden yükseklik | 275 mm | 220 mm |
| Ağırlık | 153 kg, ıslak | 168–170 kg, versiyona göre |
| Ön / arka fren diski | 296 / 220 mm | 276 / 220 mm |
Hero değerleri Hindistan pazarı için açıklanan versiyonlara aittir. Türkiye’ye gelecek olası versiyonun donanımı farklı olabilir.
Motor performansında fark büyük mü?
İki motosikletin maksimum güçleri birbirine çok yakın. Honda’nın açıkladığı 18 kW yaklaşık 24,5 PS’ye karşılık geliyor. Dolayısıyla Hero’nun 24,6 PS değeri üzerinden belirgin bir güç üstünlüğü bulunduğunu söylemek doğru olmaz.
Tork tarafında Honda avantajlı. CRF250 Rally, 23 Nm torkunu 6.500 devirde, XPulse 210 ise 20,7 Nm torkunu 7.250 devirde üretiyor. Honda’nın daha yüksek torka daha düşük devirde ulaşması, yüklü kullanım ve yokuşlarda avantaj sağlayabilecek bir özellik.
Ancak maksimum tork değerinden hareketle tüm devirlerde Honda’nın daha güçlü olduğu sonucuna varılamaz. Gerçek çekiş karakterini vites oranları, motorun tork eğrisi ve toplam yük belirler.
Hero’nun sıvı soğutmalı motoru ve altı ileri şanzımanı, XPulse 210’u önceki 200 cc ailesinden ayrı değerlendirmeyi gerektiriyor. XPulse 200 4V’nin teknik verileri, XPulse 210 için kullanılamaz.
Arazide Honda neden avantajlı görünüyor?
Honda’nın teknik tablodaki en güçlü tarafı ağırlık ve süspansiyon birleşimi. CRF250 Rally, Hero’nun versiyonuna göre 15–17 kg daha hafif. Bu fark; dar zeminde yön değiştirme, motosikleti geriye itme ve düşen motosikleti kaldırma gibi durumlarda anlamlı olabilir.
Honda ayrıca önde 24 mm, arkada 55 mm daha fazla süspansiyon hareketi sunuyor. Yerden yüksekliği de Hero’dan 55 mm fazla.
Bu değerler, taşlı ve çukurlu parkurlarda Honda’ya daha geniş bir çalışma alanı sağlıyor. Bununla birlikte uzun hareket mesafesi tek başına daha iyi süspansiyon anlamına gelmez. Yay sertliği, sönümleme ayarları ve sürücünün ağırlığı da sonucu değiştirir.
Her iki modelin 21 inç ön ve 18 inç arka jant kullanması, arazi lastiği seçenekleri bakımından uygun bir temel oluşturuyor. Gerçek tutunma performansında ise takılan lastik ve zemin koşulları belirleyici olacaktır.

Kısa boylu sürücüler için hangisi daha uygun?
Hero XPulse 210’un 830 mm sele yüksekliği, Honda’nın 885 mm selesine göre belirgin bir erişim avantajı sunuyor.
Şehir içinde sık durup kalkan, eğimli zeminde ayağını yere rahat basmak isteyen veya arazi sürüşüne yeni başlayan kullanıcılar için bu fark önemli. Honda’nın daha hafif olması olumlu bir özellik olsa da yüksek sele, bazı sürücüler için günlük kullanımda zorlayıcı olabilir.
Sele genişliği ve sürücü oturduğunda süspansiyonun ne kadar çöktüğü de yere ulaşmayı etkiler. Bu nedenle yalnızca katalogdaki yüksekliğe bakarak karar vermek yerine motosiklet üzerinde deneme yapılmalı.
Frenler ve elektronik donanım nasıl karşılaştırılıyor?
Honda CRF250 Rally, iki kanallı ABS ve arazi kullanımında arka tekerlek ABS’sini kapatma imkânı sunuyor.
Hero XPulse 210’da ise ABS donanımı versiyona göre değişiyor: üretici, temel versiyonda tek kanallı; üst versiyonda çift kanallı ABS açıklıyor. Gösterge tarafında da LCD ve 4,2 inç TFT seçenekleri bulunuyor. Bluetooth bağlantısı ve yönlendirme özellikleri Hero’nun teknoloji tarafındaki dikkat çekici noktaları.
Honda’nın daha büyük ön fren diski, doğrudan daha kısa fren mesafesi garantisi vermiyor. Lastik, balata, kaliper ve ABS ayarı birlikte değerlendirilmelidir.
Türkiye’de fiyat karşılaştırması nasıl yapılmalı?
13 Ekim 2026 tarihinde kontrol edilen resmî listelere göre:
| Model | Model yılı | Türkiye’de açıklanan fiyat |
|---|---|---|
| Honda CRF250 Rally | 2026 | 425.000 TL |
| Honda CRF250 Rally | 2025 | 396.500 TL |
| Hero XPulse 210 | — | Resmî Türkiye fiyatı listelenmiyor |
| Hero XPulse 200 4V PRO Euro5+ | 2026 | 196.141 TL nakit |
| Hero XPulse 200 4V PRO Euro5+ | 2025 | 184.574 TL nakit |
196.141 TL, XPulse 210’un fiyatı değildir. Bu tutar Türkiye’de listelenen XPulse 200 4V PRO’ya aittir.
2026 model CRF250 Rally ile Türkiye’deki XPulse 200 4V PRO arasında 228.859 TL fark bulunuyor. Ancak bu, haberde teknik olarak karşılaştırılan CRF250 Rally ile XPulse 210 arasındaki fiyat farkı olarak sunulamaz.
XPulse 210 için Türkiye fiyatı açıklanmadan “Honda’dan şu kadar ucuz” değerlendirmesi yapmak mümkün değil. Her iki markanın listelerinde de plaka, ruhsat, trafik sigortası ve MTV gibi giderler satış fiyatının dışında tutuluyor.
Hangi sürücü hangi modeli değerlendirmeli?
Honda CRF250 Rally, arazi kullanımına daha fazla ağırlık veren, düşük kütle ve uzun süspansiyon hareketini önemseyen sürücüler için teknik olarak güçlü bir seçenek. Yüksek seleye uyum sağlayabilen kullanıcılar, bu yapının avantajlarından daha rahat yararlanabilir.
Hero XPulse 210, daha alçak sele isteyen, şehir ve hafif arazi arasında kullanım planlayan, bağlantı özelliklerini önemseyen sürücüler için dikkat çekici. Türkiye açısından satın alma değerlendirmesinin tamamlanması için resmî satış durumu, donanımı ve fiyatının açıklanması gerekiyor.
Mevcut teknik veriler Honda’ya ağırlık, tork ve arazi geometrisinde avantaj veriyor. Hero’nun karşılığı ise daha kolay erişilen sele ve modern donanım seçenekleri. Fiyat-performans kararını belirleyecek eksik bilgi, XPulse 210’un Türkiye’de hangi fiyat ve donanımla sunulacağı.

0 Yorum
Yorum Yaz
Facebook'tan gelen ziyaretçiler üyelik açmadan yorum yapabilir.