Kawasaki Ninja ZX-10R, Yamaha YZF-R1, Ducati Panigale V4 ve BMW S 1000 RR. Dört farklı mühendislik anlayışı, dört farklı motor karakteri ve 200 beygir sınırında büyük rekabet. Peki hangisi daha güçlü, hangisi daha hızlı, hangisinin frenleri ve elektronik sistemleri daha gelişmiş? 2027 sezonuna girerken dört superbike modelini teknik özellikleri, performansları, fiyatları ve sürüş karakterleriyle karşılaştırıyoruz.
1000 cc superbike sınıfı, motosiklet dünyasının en prestijli kategorilerinden biri. Bu sınıftaki motosikletler yalnızca yüksek motor gücüyle değil; aerodinamik kanatçıkları, viraj ABS sistemleri, elektronik süspansiyonları ve yarış teknolojileriyle de birbirinden ayrılıyor.
2027 sezonuna yaklaşırken Ducati Panigale V4 ve Kawasaki ZX-10R'nin yeni model yılı bilgileri açıklandı. Yamaha R1 ve BMW S 1000 RR içinse bu karşılaştırmada üreticilerin erişilebilir en güncel doğrulanmış teknik verileri esas alındı.
Bu nedenle karşılaştırma 2027 sezonuna yönelik olsa da dört motosikletin tamamının yeni 2027 versiyonları olduğu anlamına gelmiyor.
1. Kawasaki Ninja ZX-10R: 206 PS'ye Ulaşan Japon Yarışçı

Kawasaki Ninja ZX-10R, WorldSBK yarışlarından elde edilen deneyimle geliştirilen dört silindirli bir superbike.
2027 modelinde 998 cc sıralı dört silindirli motor korunuyor. Avrupa verilerine göre motor 196 PS güç üretiyor. Ram Air etkisiyle açıklanan maksimum güç ise 206 PS.
Kawasaki ZX-10R teknik özellikleri
| Özellik | 2027 ZX-10R |
|---|---|
| Motor | 998 cc, sıralı 4 silindir |
| Güç | 196 PS |
| Ram Air ile güç | 206 PS |
| Tork | 110 Nm |
| Şanzıman | 6 ileri |
| Ağırlık | 209 kg |
| Sele yüksekliği | 825 mm |
| Yakıt deposu | 17 litre |
| Ön fren | 330 mm çift disk, Brembo M50 |
| Ön süspansiyon | 43 mm Showa Balance Free Fork |
| Yakıt tüketimi | 6,2 L/100 km, WMTC |
ZX-10R'nin önemli avantajlarından biri güçlü fren sistemi. Brembo M50 monoblok kaliperler ve 330 mm ön diskler, yüksek performanslı kullanım için tasarlanmış.
Showa Balance Free süspansiyon sistemi, özellikle sert frenleme ve viraj girişlerinde ön tekerleğin davranışını kontrol etmeye odaklanıyor.
Elektronik donanımlar arasında IMU destekli viraj yönetimi, çekiş kontrolü, kalkış kontrolü, motor freni ayarı, quickshifter ve elektronik hız sabitleyici bulunuyor.
2027 modelinde aerodinamik kanatçıklar, yeni nesil Ninja tasarımı ve 5 inç TFT ekran da dikkat çekiyor.
Değerlendirme: Kawasaki ZX-10R, yüksek devirli dört silindirli motoru, yarış odaklı süspansiyonu ve güçlü frenleriyle pist performansını önceliklendiren bir motosiklet.
2. Yamaha YZF-R1: Crossplane Motoruyla Farklı Bir Karakter

Yamaha YZF-R1'i rakiplerinden ayıran en önemli özellik, 998 cc CP4 crossplane kranklı dört silindirli motoru.
Bu motor, geleneksel sıralı dört silindirli motorlardan farklı ateşleme aralıklarıyla karakteristik bir güç aktarımı ve egzoz sesi sunuyor.
Yamaha'nın Avrupa teknik verilerine göre R1, 200 PS güç ve 113,3 Nm tork üretiyor.
Yamaha YZF-R1 teknik özellikleri
| Özellik | YZF-R1 |
|---|---|
| Motor | 998 cc, CP4 crossplane |
| Güç | 200 PS |
| Tork | 113,3 Nm |
| Şanzıman | 6 ileri |
| Ön lastik | 120/70 ZR17 |
| Arka lastik | 190/55 ZR17 |
| Elektronik | IMU, çekiş ve kayma kontrolü |
| Quickshifter | Var |
| Yakıt tüketimi | 6,8 L/100 km, yol versiyonu referansı |
R1'in elektronik sistemleri arasında altı eksenli IMU, çekiş kontrolü, kayma kontrolü, ön tekerlek kaldırma kontrolü ve farklı güç haritaları bulunuyor.
Avrupa'da R1 RACE adıyla sunulan pist odaklı versiyonda karbon fiber aerodinamik kanatçıklar, Brembo Stylema kaliperler ve geliştirilmiş KYB ön süspansiyon bulunuyor.
Önemli fark: R1 RACE yola çıkabiliyor mu?
Avrupa'daki R1 RACE, kamu yollarında kullanılmak üzere homologe edilmiş standart bir yol motosikleti değil. Aydınlatma, ayna ve plaka donanımları olmadan pist kullanımı için sunuluyor.
Bu nedenle Avrupa R1 RACE ile diğer modellerin yol versiyonları arasında fiyat ve kullanım karşılaştırması yaparken bu farkın dikkate alınması gerekiyor.
Değerlendirme: Yamaha R1, özellikle crossplane motor karakterini seven ve pist sürüşünü ön planda tutan kullanıcılar için farklı bir seçenek. Ancak 2027 yol versiyonunun Türkiye'ye geleceği doğrulanmış değil.
3. Ducati Panigale V4: 218 HP Güç ve Yeni Yarış Teknolojileri

Ducati Panigale V4, karşılaştırmadaki tek V4 motorlu motosiklet.
15 Ekim 2026'da açıklanan 2027 model yılı güncellemesinde Ducati, motoru ve elektronik sistemleri yeniden geliştirdi.
1.103 cc Desmosedici Stradale motor artık 218 hp güç ve 120,6 Nm tork üretiyor.
Ducati Panigale V4 teknik özellikleri
| Özellik | 2027 Panigale V4 |
|---|---|
| Motor | 1.103 cc, 90 derece V4 |
| Güç | 218 hp |
| Tork | 120,6 Nm |
| Maksimum güç devri | 13.500 dev/dak |
| Devir kesici | 15.000 dev/dak |
| Şanzıman | 6 ileri |
| Yakıt deposu | 17 litre |
| Şasi | Aluminium Front Frame |
| Elektronik | Dynamic Engine Brake, Race Brake Control |
| Avrupa satış başlangıcı | Mart 2027 |
Yeni Panigale V4'te emme, egzoz ve yağlama sistemleri geliştirilerek güç 2 hp artırıldı.
Ayrıca motorun üst devir performansı iyileştirildi. Ducati, 2027 modelinin önceki versiyona kıyasla Vallelunga pistinde ortalama 0,4 saniye daha hızlı tur attığını açıklıyor.
Bu veri Ducati'nin kendi testine ait; rakip modellerle yapılmış doğrudan bir tur zamanı karşılaştırması değil.
Panigale V4 S neden farklı?
V4 S versiyonunda elektronik kontrollü Öhlins süspansiyon, dövme alüminyum jantlar ve daha kapsamlı kişiselleştirme seçenekleri bulunuyor.
Ducati Factory Made programı kapsamında çok sayıda renk, grafik ve parça seçeneği sunuluyor.
Değerlendirme: Panigale V4, yüksek güç, V4 motor karakteri ve yeni elektronik sistemleriyle pist odaklı kullanıcıların dikkatini çekiyor. Ancak satın alma ve bakım maliyetleri de değerlendirmeye katılmalı.
4. BMW S 1000 RR: 210 BG Güç, ShiftCam ve 303 Km/sa Son Hız

BMW S 1000 RR, dört silindirli motoru ve değişken supap zamanlaması teknolojisiyle öne çıkıyor.
BMW Motorrad Türkiye'nin yayımladığı teknik verilere göre 999 cc motor 210 bg güç ve 113 Nm tork üretiyor.
BMW S 1000 RR teknik özellikleri
| Özellik | S 1000 RR |
|---|---|
| Motor | 999 cc, sıralı 4 silindir |
| Güç | 210 bg |
| Tork | 113 Nm |
| Şanzıman | 6 ileri |
| Ağırlık | 198 kg |
| 0–100 km/sa | 3,21 saniye |
| Azami hız | 303 km/sa |
| Yakıt tüketimi | 6,4 L/100 km, WMTC |
| Motor teknolojisi | BMW ShiftCam |
| Elektronik | DTC, Race Pro, fren kayma yardımı |
BMW ShiftCam sistemi, emme supaplarının çalışma karakterini motor devrine ve yüküne göre değiştiriyor.
Bu sayede yüksek devir gücü korunurken farklı devir aralıklarında kullanılabilir güç elde edilmesi hedefleniyor.
BMW'nin açıkladığı 3,21 saniyelik 0–100 km/sa hızlanma ve 303 km/sa azami hız, bu karşılaştırmada üretici tarafından doğrulanabilen en net performans değerleri arasında.
BMW S 1000 RR'nin 2027 model yılı için yeni teknik değerleri açıklanmadığından burada 2026 Türkiye verileri kullanılıyor.
Değerlendirme: BMW, güçlü motoru, kapsamlı elektronik sistemleri ve Türkiye'deki resmî ürün desteğiyle hem pist hem de yol kullanımını değerlendiren sürücüler için önemli bir alternatif.
Dört Superbike'ın Teknik Özellikleri Karşı Karşıya
| Özellik | Kawasaki ZX-10R | Yamaha R1 | Ducati Panigale V4 | BMW S 1000 RR |
|---|---|---|---|---|
| Referans | 2027 | Güncel R1/R1 RACE | 2027 | 2026 |
| Motor | Sıralı 4 | Crossplane 4 | V4 | Sıralı 4 |
| Hacim | 998 cc | 998 cc | 1.103 cc | 999 cc |
| Güç | 196 PS | 200 PS | 218 hp | 210 bg |
| Tork | 110 Nm | 113,3 Nm | 120,6 Nm | 113 Nm |
| Şanzıman | 6 ileri | 6 ileri | 6 ileri | 6 ileri |
| Elektronik çekiş kontrolü | Var | Var | Var | Var |
| Quickshifter | Var | Var | Var | Var |
| Aerodinamik kanatçık | Var | R1 RACE'de var | Var | Var |
| Viraj odaklı elektronikler | Var | Var | Var | Var |
PS, hp ve bg üreticilerin kendi teknik belgelerinde kullandığı güç birimleridir. Değerler yakın olmakla birlikte ölçüm standardı ve pazar farkları nedeniyle birebir aynı koşullarda elde edilmiş test sonuçları değildir.
Hangisi Daha Güçlü?
Açıklanan nominal motor güçleri karşılaştırıldığında Ducati Panigale V4, 218 hp ile öne çıkıyor.
BMW S 1000 RR 210 bg, Yamaha R1 200 PS ve Kawasaki ZX-10R 196 PS güç sunuyor.
Kawasaki'nin Ram Air etkisiyle verdiği 206 PS değeri ise standart motor gücünden ayrı değerlendirilmeli.
Ancak motor gücü tek başına bir motosikletin pistte daha hızlı olduğunu göstermiyor. Ağırlık, aerodinamik, lastik, süspansiyon, elektronik sistemler ve sürücünün becerisi tur zamanında belirleyici.
0–100 Km/sa Hızlanmada Hangisi Daha Hızlı?
BMW, S 1000 RR için 3,21 saniyelik 0–100 km/sa verisi açıklıyor.
Diğer üç motosikletin karşılaştırmaya uygun, aynı koşullarda ölçülmüş güncel resmî hızlanma değerleri bulunmadığından kesin bir sıralama yapmak doğru olmaz.
Bu sınıftaki motosikletlerde kalkış performansını yalnızca motor gücü değil, ön tekerleğin havalanmasını önleyen elektronikler ve lastiğin zemine aktarabildiği çekiş de belirliyor.
Son Hız Karşılaştırması: Hangisi 300 Km/sa Görüyor?
BMW S 1000 RR'nin resmî azami hızı 303 km/sa.
Kawasaki ZX-10R, Yamaha R1 ve Ducati Panigale V4 için aynı pazar ve aynı model yılı kapsamında karşılaştırılabilir resmî azami hız verileri bulunmuyor.
Bu nedenle internette dolaşan 300–320 km/sa gibi tahmini rakamları kesin fabrika verisi olarak kullanmıyoruz.
Virajda ve Pistte Hangi Model Daha İddialı?
Kawasaki ZX-10R: Showa Balance Free süspansiyon ve Brembo M50 fren sistemiyle pist odaklı bir yapı sunuyor.
Yamaha R1: Crossplane motoru ve altı eksenli IMU destekli elektronik sistemleriyle farklı bir güç aktarım karakteri sağlıyor.
Ducati Panigale V4: 2027 modelindeki yeni şasi ayarları, Dynamic Engine Brake ve Race Brake Control sistemleriyle özellikle frenleme ve viraj geçişlerine odaklanıyor.
BMW S 1000 RR: ShiftCam motor, M aerodinamik kanatçıklar ve gelişmiş sürüş modlarıyla güçlü bir elektronik donanım paketi sunuyor.
Dört motosikletin aynı pistte, aynı lastiklerle ve aynı sürücüyle test edilmediği koşullarda kesin bir pist sıralaması yapmak mümkün değil.
2027 Kawasaki ZX-10R, Yamaha R1, Ducati V4 ve BMW S 1000 RR Fiyatları
Fiyat karşılaştırmasında ülkelerin vergileri ve motosikletlerin donanım seviyeleri büyük fark oluşturuyor.
| Model | Doğrulanabilen fiyat | Pazar |
|---|---|---|
| 2027 Kawasaki ZX-10R | 16.999 $ (ABS'siz) | ABD |
| 2027 Kawasaki ZX-10R ABS | 17.999 $ | ABD |
| Yamaha R1 RACE | 20.699 € başlangıç | İspanya |
| 2027 Ducati Panigale V4 | Türkiye fiyatı açıklanmadı | Türkiye |
| BMW S 1000 RR | Güncel Türkiye fiyatı ayrıca teyit edilmeli | Türkiye |
Kawasaki'nin ABD fiyatlarına teslimat, vergi ve bayi ücretleri dâhil değil.
Yamaha R1 RACE fiyatı, yalnızca pist kullanımına yönelik versiyona ait.
Bu rakamları doğrudan Türk lirasına çevirerek Türkiye satış fiyatı gibi sunmak doğru değil.
Türkiye'de Hangisini Satın Almak Daha Kolay?
BMW S 1000 RR, BMW Motorrad Türkiye'nin güncel ürün gamında bulunuyor.
Kawasaki ZX-10R için 2027 Türkiye fiyatı ve stok durumu ayrıca doğrulanmalı.
Ducati Panigale V4'ün 2027 Avrupa satışlarının Mart ayında başlaması planlanıyor. Türkiye teslimat tarihi ve fiyatı henüz açıklanmadı.
Yamaha R1'in Avrupa'daki pist odaklı versiyonunu ise normal bir yol motosikletiyle aynı satın alma koşullarında değerlendirmemek gerekiyor.
Hangi Superbike Kime Daha Uygun?
Kawasaki ZX-10R: Pist karakteri isteyenlere
Güçlü frenler, Showa süspansiyon ve yarış odaklı elektronikler önceliği olan sürücüler için dikkat çekiyor.
Yamaha R1: Crossplane motor tutkunlarına
R1'in en belirgin özelliği, kendine özgü motor karakteri. Ancak Avrupa'daki R1 RACE'in yalnızca pist kullanımına yönelik olduğu unutulmamalı.
Ducati Panigale V4: Yüksek güç ve gelişmiş şasi teknolojisi arayanlara
218 hp güç, 2027 modelindeki elektronik güncellemeler ve V4 motor yapısı, Ducati'nin öne çıkan özellikleri.
BMW S 1000 RR: Güçlü performans ve kapsamlı elektronik donanım isteyenlere
210 bg güç, 303 km/sa resmî azami hız ve ShiftCam sistemi BMW'nin güçlü yönleri arasında.
Sonuç: 2027 Sezonunun En İyi Superbike'ı Hangisi?
Bu dört motosikletin her biri farklı bir mühendislik yaklaşımını temsil ediyor.
Ducati Panigale V4, açıklanan nominal güçte öne çıkıyor. BMW S 1000 RR, resmî hızlanma ve son hız verileriyle dikkat çekiyor. Kawasaki ZX-10R, yarış odaklı şasisi ve frenleriyle güçlü bir alternatif. Yamaha R1 ise crossplane motoruyla kendine özgü bir karakter sunuyor.
Ancak en yüksek beygir gücüne sahip motosiklet, her koşulda en hızlı veya en uygun motosiklet olmayabilir.
MotosikletSitesi.com değerlendirmesi: Gerçek karşılaştırmada satın alma fiyatı, bakım maliyeti, servis erişimi, yol homologasyonu ve sürücünün kullanım amacı en az motor gücü kadar önemli. Dört modelin aynı pistte yapılacak karşılaştırmalı testi ise bu rekabetin en net cevabını verecektir.

0 Yorum
Yorum Yaz
Facebook'tan gelen ziyaretçiler üyelik açmadan yorum yapabilir.