+ 🔍 🔔
Motosiklet

2027 Yamaha NMAX E - 104 Km Menzil

2027 Yamaha NMAX E - 104 Km Menzil
MOTOSWIPE · MOTORCULARIN SEÇİMİ Bugünün 10 Kapışmasına Katıl Rakip motosikletlerden favorini seç, bu ayın motorcuların seçimini birlikte belirleyelim. Seçimini Yap →

2027 Yamaha NMAX E Tanıtıldı: 104 Km Menzil, Teknik Özellikler, Fiyat ve Rakipleri

Yamaha, motosiklet dünyasının en sevilen scooter ailelerinden NMAX'i elektrikli dünyaya taşıdı. 2027 Yamaha NMAX E, 7,5 kW (10,2 PS) maksimum güç, 33,3 Nm tork ve tek şarjla 104 kilometreye kadar açıklanan menziliyle EICMA 2026'nın dikkat çeken yeni modellerinden biri oldu.

Ancak burada önemli bir ayrıntı var. NMAX E, mevcut benzinli NMAX 125'in motoru çıkarılıp yerine elektrik motoru yerleştirilmiş basit bir versiyonu değil. Yamaha, bu model için özel bir elektrikli platform, yeni şasi ve eAxle adını verdiği güç aktarma sistemini geliştirdi.

Üstelik 13 inç jantlar, 5 inç TFT ekran, çekiş kontrolü, ABS, üç sürüş modu ve geri hareket özelliğiyle donanım tarafında da iddialı.

Peki yeni NMAX E, benzinli NMAX 125'e gerçek bir alternatif olabilir mi? Şarj maliyeti ne kadar, Türkiye'ye gelir mi ve rakiplerine karşı neler sunuyor?

Yamaha NMAX E'nin elektrik motoru nasıl?

Yamaha NMAX E'de eAxle adı verilen kompakt elektrikli güç ünitesi bulunuyor. Bu sistem, elektrik motorunu, motor kontrol ünitesini ve birincil redüksiyon dişlisini tek bir gövdede birleştiriyor.

Motor şasiye sabitlenmiş durumda ve güç arka tekerleğe kayışla aktarılıyor. Bu tasarım, geleneksel scooter'lardaki motor-salıncak düzeninden farklı.

7,5 kW

10,2 PS maksimum güç

33,3 Nm

500 d/d'de tork

104 km

WMTC test menzili

Elektrik motorunun en önemli avantajı, maksimum torkunu çok düşük devirde sunabilmesi. NMAX E, 33,3 Nm tork değerine yalnızca 500 devirde ulaşıyor.

Bu, özellikle trafik ışıklarından kalkışlarda ve düşük hızlı şehir içi kullanımda canlı bir gaz tepkisi sağlayabilir.

Ancak 33,3 Nm değerini doğrudan benzinli NMAX 125'in krank mili torkuyla karşılaştırıp elektrikli modelin üç kat güçlü olduğunu söylemek doğru olmaz. Elektrikli ve benzinli motorların güç aktarma sistemleri ve tork üretim karakterleri farklı.

Yamaha'nın resmî teknik sayfası 6,7 kW nominal güç, 7,5 kW maksimum güç ve 33,3 Nm tork değerlerini doğruluyor.

 

2027 Yamaha NMAX E teknik özellikleri

ÖzellikYamaha NMAX E
Motor tipiÜç fazlı senkron elektrik motoru
Nominal güç6,7 kW / 3.500 d/d
Maksimum güç7,5 kW / 3.500 d/d
Maksimum tork33,3 Nm / 500 d/d
Güç aktarımıKayış
BataryaLityum iyon
Batarya kapasitesi3,5 kWh
Batarya gerilimi50,4 V
Batarya kapasitesi (Ah)70,2 Ah
Batarya yapısıSabit, çıkarılamıyor
Resmî menzil104 km (WMTC Class 1)
Şarj süresi5,5 saat (%0–100)
Şarj cihazı800 W entegre
Şarj bağlantısıAC Type 2 / ev prizi için özel kablo
Ön süspansiyon33 mm teleskopik
Arka süspansiyonÇift amortisör
Ön fren245 mm disk, ABS
Arka fren245 mm disk, ABS
Ön lastik110/70-13
Arka lastik130/70-13
Dingil mesafesi1.425 mm
Sele yüksekliği770 mm
Yerden yükseklik135 mm
Gösterge5 inç TFT
Sürüş modlarıS, T, E
Çekiş kontrolüVar
Geri hareket desteğiVar
Anahtarsız çalıştırmaSmart Key

 

Batarya ve menzil: 104 kilometre gerçekten yeterli mi?

NMAX E'de 3,5 kWh kapasiteli lityum iyon batarya bulunuyor. Yamaha, bataryayı motosikletin orta ve alt bölümüne yerleştirerek ağırlık merkezini aşağıda tutmayı hedeflemiş.

Batarya IP67 seviyesinde toz ve su korumasına sahip olacak şekilde tasarlanmış. Ayrıca alt bölümde darbelere karşı koruyucu metal plaka bulunuyor.

Resmî 104 kilometrelik menzil, 25°C batarya sıcaklığında WMTC Class 1 test çevrimiyle ölçülmüş.

Bu değer günlük kullanım için ne anlama geliyor?

Günlük mesafeTeorik kullanım
15 kmYaklaşık 6–7 gün
25 kmYaklaşık 4 gün
35 kmYaklaşık 3 gün
50 kmYaklaşık 2 gün

Bu tablo fabrika menzili üzerinden hesaplandı. Gerçek trafikte hız, sıcaklık, sürücü ağırlığı, yokuşlar ve sürüş modu nedeniyle daha düşük menzil görülebilir.

Özellikle İstanbul gibi yokuşlu ve yoğun trafikli bir şehirde her gün 50–60 kilometre yol yapan kullanıcıların şarj planlaması yapması gerekecek.

NMAX E'nin bataryası çıkarılabiliyor mu?

Hayır. Yamaha NMAX E'nin bataryası sabit.

Bu nedenle bataryayı scooter'dan çıkarıp eve götürerek şarj etmek mümkün değil. Kullanıcının park ettiği yerde elektrik erişimi bulunması gerekiyor.

Bu, NMAX E'nin Türkiye'deki kullanımını etkileyebilecek en önemli konulardan biri.

Şarj süresi ve 100 kilometrede elektrik tüketimi

NMAX E'nin entegre şarj cihazı 800 W gücünde. Yamaha, yüzde 0'dan yüzde 100'e şarj süresini yaklaşık 5,5 saat olarak açıklıyor.

Ev tipi elektrik bağlantısı için özel kablo kullanılabiliyor. Ayrıca uyumlu AC Type 2 şarj noktalarında da şarj mümkün.

Ancak Type 2 desteği, NMAX E'nin elektrikli otomobiller kadar yüksek güçle şarj olacağı anlamına gelmiyor. Şarj hızı, scooter'ın kendi 800 W entegre şarj cihazıyla sınırlı.

NMAX E enerji hesabı

3,5 kWh

Batarya kapasitesi

5,5 saat

0–100 şarj

3,37 kWh

100 km başına teorik batarya enerjisi

104 km

WMTC menzili

Elektrik maliyetini örnek üzerinden hesaplayalım.

Kilovatsaat başına elektrik ücretinin varsayımsal olarak 4 TL olduğunu ve şarj sırasında yüzde 15 kayıp yaşandığını kabul edersek, tam şarjın maliyeti yaklaşık 16,10 TL olur. Bu hesapla 100 kilometrelik elektrik maliyeti yaklaşık 15,50 TL seviyesine gelir.

Bu rakamlar güncel Türkiye tarifesi değildir; yalnızca maliyetin nasıl hesaplanacağını göstermek için hazırlanmış örnektir.

NMAX E şarj maliyeti hesaplayıcı

Elektrik birim fiyatı (TL/kWh)

Varsayılan şarj kaybı

%15

Tam şarj maliyeti

16,1 TL

100 km maliyeti

15,48 TL

3,5 kWh batarya ve 104 km fabrika menzili kullanılır. Gerçek şarj kayıpları ve elektrik tarifeleri değişebilir.

Üç sürüş modu, çekiş kontrolü ve geri hareket özelliği

NMAX E'de S, T ve E olmak üzere üç sürüş modu bulunuyor.

S (Sport): Daha canlı hızlanma ve gaz tepkisi.

T (Touring): Günlük kullanım için daha yumuşak gaz kontrolü.

E (Eco): Hızlanma ve azami hızı sınırlayarak menzili artırmaya yönelik çalışma.

Elektrikli scooter'ın rejeneratif frenleme sistemi de sürüş moduna göre farklı davranabiliyor. Gaz kesildiğinde enerjinin bir bölümü bataryaya geri kazandırılıyor.

Bir başka kullanışlı özellik geri hareket desteği. Özellikle dar park alanlarında veya eğimli zeminde scooter'ı geriye doğru hareket ettirmeyi kolaylaştırıyor.

Yamaha, APSG adı verilen elektronik gaz kolu geri bildirim sistemini de kullanıyor. Bu teknoloji gaz kolunun sürücüye daha doğal bir direnç hissi vermesini amaçlıyor.

NMAX E'nin tasarımı ve günlük kullanım özellikleri

NMAX E'nin tasarımında benzinli NMAX ailesinin karakteristik çizgileri korunmuş.

Önde çift far tasarımı, yan grenajlarda bumerang biçimli detaylar ve kompakt sinyaller bulunuyor.

770 mm sele yüksekliği, şehir içi kullanım açısından erişilebilir bir değer. Ancak motosikletin sürücüye ne kadar rahat geleceği, sele genişliği ve bacak uzunluğuna da bağlı.

13 inç jantlar, 33 mm ön maşa ve çift arka amortisör, NMAX ailesinden beklenen kompakt scooter karakterini koruyor.

Sele altı bölümüne ölçülerine bağlı olarak bir tam yüz kask sığabiliyor. Ön bölmede USB-C bağlantısı, 5 inç TFT gösterge ve Yamaha Motor On uygulaması üzerinden telefon bağlantısı da sunuluyor.

Navigasyon yönlendirmeleri, batarya bilgileri, park konumu ve bakım takibi uygulama üzerinden görüntülenebiliyor.

Yamaha NMAX E'nin rakipleri hangileri?

NMAX E'nin en önemli rakibi aslında Yamaha'nın kendi benzinli NMAX 125 modeli. Bunun yanında yeni XENTER E ve Honda'nın elektrikli scooter modelleri de karşılaştırmaya değer.

ModelMotorAçıklanan menzilÖne çıkan özellik
Yamaha NMAX E7,5 kW elektrik104 kmSportif tasarım, 13 inç jant
Yamaha XENTER E7,5 kW elektrik108 km16 inç jant, şehir konforu
Honda EM1 e:ElektrikYaklaşık 41 kmÇıkarılabilir batarya
Honda CUV e:ElektrikYaklaşık 70 kmÇift çıkarılabilir batarya
Yamaha NMAX 125125 cc benzinKullanıma bağlıUzun menzil, hızlı yakıt ikmali

Menziller farklı test yöntemlerine göre açıklanmış olabilir; doğrudan aynı koşullarda ölçülmüş sonuçlar değildir.

NMAX E mi, XENTER E mi?

NMAX E

13 inç jant, sportif görünüm ve kompakt kullanım

XENTER E

16 inç jant, büyük tekerlekli şehir scooter'ı karakteri

İki model aynı 7,5 kW elektrik motorunu ve 3,5 kWh bataryayı kullanıyor. XENTER E'nin açıklanan menzili yalnızca dört kilometre daha fazla.

NMAX E sportif tasarım ve kompakt yapı isteyenlere, XENTER E ise özellikle bozuk şehir yollarında büyük jant tercih edenlere daha uygun olabilir.

Benzinli NMAX 125 mi, elektrikli NMAX E mi?

Bu karşılaştırma Türkiye için çok daha önemli.

Benzinli NMAX 125, yakıt istasyonunda birkaç dakikada doldurulabilen deposuyla uzun mesafelerde avantajlı. Elektrikli NMAX E ise sessiz çalışma, düşük hızda anlık tork ve daha az rutin motor bakımı ihtiyacıyla öne çıkıyor.

Ancak NMAX E'nin 104 kilometrelik fabrika menzili, özellikle uzun mesafe kullanan motosikletçiler için sınırlayıcı olabilir.

2027 Yamaha NMAX E fiyatı açıklandı mı?

3 Kasım 2026 itibarıyla

PazarFiyat / durum
AlmanyaBasın haberlerinde 7.799 €
Yamaha resmî liste fiyatıHenüz doğrulanmadı
TürkiyeAçıklanmadı
Avrupa satış başlangıcıİlkbahar 2027

3 Kasım tarihli THE PACK haberinde Almanya lansmanında 7.799 euro fiyatın konuşulduğu aktarılıyor. Ancak Yamaha'nın erişilebilen resmî ürün sayfasında kesin satış fiyatı bulunmuyor. Bu nedenle 7.799 euroyu doğrulanmış resmî liste fiyatı olarak değil, basına yansıyan Almanya fiyatı olarak değerlendirmek gerekiyor.

Türkiye'ye satış kararı, fiyatı ve teslimat tarihi henüz açıklanmadı.

Bu fiyat seviyesinin Türkiye'ye aynen yansıyacağını düşünmek doğru olmaz. Kur, vergiler, ithalat ve distribütör maliyetleri nihai fiyatı değiştirecektir.

Yamaha NMAX E'nin artıları ve eksileri

AvantajlarDezavantajlar
Sessiz elektrik motoru104 km ile sınırlı fabrika menzili
Düşük hızda güçlü torkÇıkarılamayan batarya
TFT ekran ve telefon bağlantısı5,5 saat tam şarj
ABS ve çekiş kontrolüŞarj noktası gereksinimi
Geri hareket özelliğiTürkiye fiyatı belirsiz
Düşük rutin bakım potansiyeliUzun yol için sınırlı uygunluk

Yamaha NMAX E alınır mı? İlk değerlendirme

Yamaha NMAX E, özellikle günlük 20–40 kilometre yol yapan ve düzenli şarj imkânı bulunan kullanıcılar için mantıklı bir elektrikli scooter olabilir.

NMAX ailesinin tanıdık görünümünü koruması, 5 inç TFT ekran, çekiş kontrolü, ABS ve geri hareket özelliği önemli avantajlar.

Ancak benzinli NMAX'in yerini herkes için alabilecek bir model olduğunu söylemek henüz erken.

Özellikle Türkiye'de scooter'ını apartman önünde veya sokakta park eden kullanıcılar için sabit batarya ciddi bir sorun olabilir. Ayrıca 5,5 saatlik şarj süresi, uzun mesafe kullanan sürücüler açısından benzinli modellere göre dezavantaj yaratıyor.

Sonuç olarak: Yamaha NMAX E, elektrikli scooter pazarında dikkat çekici bir seçenek. Fakat gerçek başarısını belirleyecek iki konu var: Türkiye'ye gelip gelmeyeceği ve benzinli NMAX 125'e kıyasla nasıl fiyatlandırılacağı.

Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel
YAZIDA GEÇEN MODELLER

Teknik özellikleri ve karşılaştırmaları inceleyin

0 Yorum

Yorum Yaz

Facebook üzerinden gelen ziyaretçiler üyelik açmadan yorum yapabilir.

Giriş Yap / Üye Ol