2027 Yamaha MT-09: 119 PS Güç, 890 cc Üç Silindirli Motor! Teknik Özellikler, İnceleme ve Fiyat
Yamaha'nın Hyper Naked ailesindeki en dikkat çekici motosikletlerinden MT-09, 2027 model yılına yeni Redline renk seçeneğiyle giriyor. 890 cc üç silindirli CP3 motor, 119 PS güç, 93 Nm tork ve gelişmiş elektronik sürüş destekleri ise korunuyor.
MT-09'u özel yapan şey yalnızca yüksek motor gücü değil. Hafif alüminyum şasi, güçlü orta devir karakteri ve sportif sürüş geometrisi, bu motosikleti hem şehir içinde hem de virajlı yollarda eğlenceli bir seçenek hâline getiriyor.
2027 modelinde büyük bir mekanik değişiklik bulunmuyor. Yamaha, mevcut neslin teknik altyapısını koruyarak yeni renk ve görsel seçenekler sunuyor. Dolayısıyla yeni MT-09'u değerlendirirken asıl mesele, motorun performansı, elektronik donanımları, kullanım maliyetleri ve Türkiye fiyatı.




![]()
![]()
![]()
![]()








2027 Yamaha MT-09 teknik özellikleri
| Özellik | 2027 Yamaha MT-09 |
|---|---|
| Motor | CP3, 3 silindir, DOHC |
| Motor hacmi | 890 cc |
| Soğutma | Sıvı soğutmalı |
| Maksimum güç | 119 PS / 10.000 d/d |
| Maksimum tork | 93 Nm / 7.000 d/d |
| Sıkıştırma oranı | 11,5:1 |
| Şanzıman | 6 ileri |
| Debriyaj | Assist & Slipper |
| Şasi | Alüminyum Deltabox |
| Ön süspansiyon | 41 mm KYB ters maşa |
| Arka süspansiyon | Ayarlanabilir amortisör |
| Ön fren | Çift 298 mm disk |
| Arka fren | 245 mm disk |
| Ön lastik | 120/70 ZR17 |
| Arka lastik | 180/55 ZR17 |
| Yakıt deposu | 14 litre |
| Ortalama tüketim | 5,0 L/100 km |
| Sele yüksekliği | 825 mm |
| Dolu ağırlık | Yaklaşık 193 kg |
| Gösterge | 5 inç TFT |
| Türkiye 2027 fiyatı | Henüz açıklanmadı |
Standart manuel şanzımanlı MT-09'un teknik verileri esas alınmıştır. Y-AMT ve SP versiyonlarında ağırlık ve donanım farklılıkları bulunur.
890 cc CP3 motor: MT-09 neden bu kadar seviliyor?
MT-09'un en büyük kozu, Yamaha'nın CP3 motoru.
Üç silindirli bu ünite 10.000 devirde 119 PS güç ve 7.000 devirde 93 Nm tork üretiyor.
Peki bu rakamlar sürüşte ne anlama geliyor?
Öncelikle MT-09, gücünü hissetmek için sürekli yüksek devir çevirmek zorunda olduğunuz bir motosiklet değil. Orta devirlerde sunduğu güçlü çekiş sayesinde ara hızlanmalarda oldukça istekli bir karakter sergiliyor.
Şehir içinde düşük hızlarda kullanılabiliyor ancak gaz açıldığında çok kısa sürede yüksek hızlara ulaşabilecek performansa sahip.
Üç silindirli motorun kendine özgü sesi de MT-09'un karakterinin önemli bir parçası.
Burada bir ayrıntı var: 119 PS, yaklaşık 117,4 mekanik beygir gücüne karşılık geliyor. Dolayısıyla farklı kaynaklarda görülen 117 HP ve 119 PS değerleri aynı motor performansını ifade ediyor.
Performans: 119 PS gerçekten gerekli mi?
MT-09'un gücü, günlük kullanım için fazlasıyla yeterli.
Özellikle 93 Nm tork, motosikletin ara hızlanma kabiliyetini destekliyor. Ancak sportif karakteri nedeniyle gaz kontrolü konusunda deneyim istiyor.
Yamaha'nın çekiş kontrolü, ön tekerlek kalkış kontrolü ve farklı sürüş modları bu gücü yönetmeyi kolaylaştırıyor.
Yine de elektronik destekler sürücünün tecrübesinin yerini tutmuyor.
MT-09'un güçlü olduğu alanlar virajlı asfalt yollar, sportif hafta sonu sürüşleri ve canlı motor tepkileri. Uzun otoyol yolculuklarında ise grenajsız naked yapısı nedeniyle rüzgâr baskısı hissedilebiliyor.
Elektronik donanım: 2027 MT-09 neler sunuyor?
Yamaha MT-09'un güçlü taraflarından biri de elektronik sürüş destekleri.
Motosiklette altı eksenli IMU bulunuyor. Bu sistem motosikletin yatış, dönüş ve hareketlerini takip ederek çeşitli elektronik kontrol sistemlerine veri sağlıyor.
Başlıca donanımlar arasında çekiş kontrolü (TCS), kayma kontrolü (SCS), ön tekerlek kalkış kontrolü (LIF), fren kontrol sistemi, Yamaha Ride Control sürüş modları ve hız sabitleyici yer alıyor.
Beş inç TFT ekran üzerinden sürüş bilgileri ve çeşitli ayarlar görüntülenebiliyor. Telefon bağlantısı ve navigasyon desteği de günlük kullanım açısından avantaj sağlıyor.
Y-AMT seçeneği: Debriyajsız MT-09
MT-09 ailesinde Yamaha'nın Y-AMT şanzıman seçeneği de bulunuyor.
Bu sistemde sürücü geleneksel debriyaj kolunu kullanmak zorunda kalmıyor. Vites değişimleri gidondaki kumandalarla manuel olarak veya otomatik modda gerçekleştirilebiliyor.
Y-AMT, scooter modellerindeki CVT sisteminden farklı. Altı ileri mekanik şanzıman kullanılmaya devam ediyor; debriyaj ve vites değiştirme işlemleri elektronik olarak yönetiliyor.
Özellikle yoğun trafikte kullanım kolaylığı isteyenler için önemli bir alternatif.
Süspansiyon, frenler ve yol tutuş
MT-09'da alüminyum Deltabox şasi kullanılıyor.
Bu yapı, motosikletin sportif karakterini desteklerken ağırlığın kontrol altında tutulmasına yardımcı oluyor.
Önde 41 mm KYB ters maşa, arkada ise ayarlanabilir amortisör bulunuyor. Süspansiyon ayarları sürücünün ağırlığına ve kullanım tarzına göre düzenlenebiliyor.
Fren sisteminde önde çift 298 mm disk, arkada 245 mm disk görev yapıyor.
Motosikletin 193 kg civarındaki dolu ağırlığı, 119 PS gücüyle birlikte düşünüldüğünde oldukça canlı bir güç-ağırlık oranı ortaya çıkıyor.
Ancak MT-09'un güçlü motoru nedeniyle lastik seçimi, süspansiyon ayarları ve fren bakımı özellikle önem taşıyor.
Yakıt tüketimi ve menzil
Yamaha MT-09'un açıklanan ortalama yakıt tüketimi yaklaşık 5,0 litre/100 km.
14 litrelik depo üzerinden hesaplandığında teorik menzil yaklaşık 280 kilometre oluyor.
Bu rakam laboratuvar tüketim değerinden hesaplanmıştır. Gerçek kullanımda sportif sürüş, yoğun trafik ve yüksek otoyol hızları tüketimi artırabilir.
Dolayısıyla MT-09, düşük yakıt tüketimini öncelik olarak gören sürücülerden çok motor performansı ve sürüş keyfine önem veren kullanıcılara hitap ediyor.
Yamaha MT-09 ile MT-09 SP arasındaki farklar
| Özellik | MT-09 | MT-09 SP |
|---|---|---|
| Motor | 890 cc CP3 | 890 cc CP3 |
| Güç | 119 PS | 119 PS |
| Tork | 93 Nm | 93 Nm |
| Ön süspansiyon | KYB | Üst seviye KYB |
| Arka amortisör | KYB | Öhlins |
| Ön fren kaliperleri | Standart | Brembo Stylema |
| Sürüş karakteri | Sportif yol | Daha odaklı sportif kullanım |
| Donanım seviyesi | Standart | Daha yüksek |
MT-09 SP'nin motor gücü standart modelden yüksek değil.
Asıl fark, süspansiyon ve fren donanımında ortaya çıkıyor. Özellikle daha sportif sürüş isteyenler için SP versiyonunun şasi donanımı avantaj sağlayabilir.
Buna karşılık standart MT-09, aynı CP3 motor karakterini daha sade bir donanım paketiyle sunuyor.
2027 Yamaha MT-09 Türkiye fiyatı
2026 model Türkiye referans fiyatı
1.198.000 TL
24 Ekim 2026 tarihli Yamaha Türkiye fiyat listesinde yer alan standart MT-09 fiyatı.
2027 MT-09 Türkiye fiyatı: Henüz açıklanmadı.
Yamaha Türkiye'nin 24 Ekim 2026 tarihli fiyat listesinde şu rakamlar bulunuyordu:
| Model | Listelenen fiyat |
|---|---|
| 2026 MT-09 | 1.198.000 TL |
| 2025 MT-09 Y-AMT | 1.222.000 TL |
| 2025 MT-09 SP | 1.183.500 TL |
Bunlar farklı model yıllarına ait referans fiyatlarıdır. 2027 modelin satış fiyatı olarak kullanılmamalıdır.
Yamaha'nın 2027 Redline renk seçeneğini Türkiye'ye getirip getirmeyeceği ve bunun için ek ücret talep edip etmeyeceği de henüz netleşmedi.
Rakipleri: MT-09 hangi motosikletlerle karşılaştırılmalı?
MT-09'un başlıca rakipleri arasında Triumph Street Triple 765 RS, Kawasaki Z900 ve Honda CB750 Hornet bulunuyor.
Triumph Street Triple 765 RS daha pist odaklı bir sürüş karakterine sahipken Kawasaki Z900 dört silindirli motoruyla farklı bir deneyim sunuyor.
Honda CB750 Hornet ise daha düşük motor hacmi ve farklı fiyat konumlandırmasıyla değerlendirilmesi gereken bir alternatif.
MT-09'un en belirgin avantajı, 890 cc üç silindirli motorunun güçlü orta devir çekişi ve elektronik donanımları.
Ancak satın alma kararı verirken yalnızca beygir gücüne değil, oturma pozisyonuna, servis maliyetlerine, sigorta giderlerine ve gerçek kullanım amacına da bakmak gerekiyor.
Sonuç: 2027 Yamaha MT-09 alınır mı?
2027 Yamaha MT-09, tamamen yenilenmiş bir motosiklet değil. Yamaha, mevcut neslin başarılı CP3 motorunu, alüminyum şasisini ve elektronik altyapısını koruyor.
Bu nedenle 2026 model MT-09 sahibi bir sürücü için yalnızca Redline rengi nedeniyle 2027 modele geçmek çok mantıklı olmayabilir.
Ancak MT-09'u ilk kez satın almayı düşünenler için durum farklı.
119 PS güç, 93 Nm tork, gelişmiş elektronik sistemler ve yaklaşık 193 kg dolu ağırlık, sportif naked segmentinde güçlü bir paket oluşturuyor.
Bizce MT-09'un en önemli özelliği, yalnızca yüksek güç üretmesi değil, üç silindirli motorunun kendine özgü sürüş karakteri. Yeni 2027 modelin Türkiye fiyatı açıklandığında mevcut modelle arasındaki fark, satın alma kararında belirleyici olacak.

0 Yorum
Yorum Yaz
Facebook üzerinden gelen ziyaretçiler üyelik açmadan yorum yapabilir.